Compliance på agendan hos rekryteringsföretag
Compliance är ett obligatoriskt område inom bank-, finans- och försäkringsbranschen. I rekryteringsföretag är det inte lika vanligt förekommande. Per Frankow berättar om rollen som compliance director på Interim Search.
”Sedan drygt ett år tillbaka har jag rollen som compliance director på Interim Search. Min uppgift är att se till att bolaget följer de bestämmelser och processer som ska upprätthållas.”
Per har lång erfarenhet från legal & compliance, främst inom bank och finans där han bland annat haft rollen som complianceansvarig på en av våra större kommersiella banker. Han kom i kontakt med Interim Search som kandidat och anlitades sedan som compliance director på företaget under hösten 2018. Enligt Per har rollen stort symbolvärde och ingjuter trygghet i den övriga organisationen.
”Min roll innebär att medarbetarna och bolaget kan känna sig helt säkra i de rekryteringsprocesser som genomförs och att man inte står i strid mot regelverk gällande arbetslagsstiftning och GDPR. Det gäller även de kommersiella avtal vi ingår med interimskonsulter och uppdragsgivare. Vår målsättning är att skapa en god governanceordning med policies, instruktioner, arbetsbeskrivningar och guidelines som underlättar och vägleder arbetssättet.”
Hur vanligt är det att man arbetar dedikerat med compliance i ett rekryteringsföretag?
Det är ett krav att man har en complianceansvarig om man verkar inom bank, finans eller försäkring. Idag innefattar dock compliancearbetet så mycket mer än tidigare, vi har krav utifrån om ett förhållningssätt mot financial sustainability, hållbarhetsfrågor och miljöfrågor vilket medför att alla företag, inte bara banker, finansbolag och försäkringsbolag, har insett hur viktigt det är med god inre ordning i verksamheten – med uppsidan att höja kvaliteten och värdet på bolaget. Som rekryteringsföretag bör man arbeta med compliance för att kvalitetssäkra processen att matcha kund och kandidat. Att till exempel genomföra bakgrundskontroller på seniora kandidater, använda styrdokument i tillsättningar eller erbjuda kunderna en ansvarsförsäkring bidrar till trygghet.
Hur ser compliancearbetet på Interim Search ut idag och framåt?
Compliancearbetet sker dagligen med kontinuerlig översyn av rutiner och processer. På så sätt kan vi garantera att våra kunder känner sig trygga i vårt professionella samarbete. Compliancearbetet är också något som rustar för en fortsatt tillväxtresa och ger en långsiktighet. Att bli compliant är en sak men att förbli compliant, över tid, en annan. Fler företag och branscher borde se till att tillsätta en complianceroll i sin verksamhet.
